2011. április 15-től a kormány meghosszabbítja a kilakoltatási moratóriumot, ami már csak azokat védi, akik nem tudják törleszteni lakáshitelüket. A moratórium tehát nem vonatkozik sem a díjhátralékos családokra, sem az önkormányzati bérlakásokban élőkre, sem azokra, akiknek a jelzáloghitel mellett más tartozásuk van, sem pedig a lakásfoglalókra (akiket a moratórium eddig sem védett). A csupán részleges meghosszabbítás hatalmas veszélyekkel jár, és a határidő elmúltával várhatóan több tízezer ember fog az utcára kerülni, tovább növelve a hajléktalan emberek számát.
A részleges meghosszabbítással a jogalkotó önkényesen különbséget tesz a nehéz helyzetbe került emberek között: egy részüket szolidaritásunkra érdemesnek ítéli, míg másokat érdemtelennek bélyegez. Ez egy jogállamban elfogadhatatlan: nem tehetünk különbséget a lakhatásukat elvesztők között társadalmi megítélésük vagy adósságuk forrása szerint!
Hazánkban sem a kormánynak, sem az önkormányzatoknak nincs átfogó lakáspolitikája. Országosan 3% körüli az önkormányzati bérlakások aránya, miközben más európai uniós országokban ez az arány 30-35%. A fővárosban összesen mintegy 50 ezer lakás céljára használható ingatlan áll üresen, ebből közel 2000 önkormányzati tulajdonban lévő bérlakás és 200 szükséglakás. A legutóbbi népszámlás adatai szerint országos szinten az önkormányzati lakások 6%-a áll üresen. Mindez az ország vagyonának elherdálásával egyenlő. Ezen kívül, az új Alkotmányból éppen a szegény és elesett emberek jogai maradtak ki, és nem került bele az új alaptörvénybe a lakhatás mint alapvető emberi jog sem.A Város Mindenkié Zéró kilakoltatás! elnevezéssel kampányt indít azért, hogy az Országgyűlés iktassa törvénybe, hogy Magyarországon senkit sem lehet méltó elhelyezés nélkül kilakoltatni. Emellett követeljük, hogy a kormány tegye meg a szükséges lépéseket a hajléktalanság megelőzésére és felszámolására is. Mindez a hajléktalanszállók számának növelése helyett munkahelyteremtéssel, szociális lakáspolitikával, kiterjedt lakhatási támogatásokkal, az üresen álló épületek hasznosításával és társadalmi szemléletváltással lehetséges, amihez elengedhetetlen a kormányzati akarat.
A Zéró kilakoltatás! kampány indító eseménye egy performansszal egybekötött sajtótájékoztató volt a Gellért hegyen a Szabadság-szobor mellett, ahol egy lakásmaffiózó, egy bankár és egy ingatlanbefektető a kilakoltatási moratórium részleges lejártának reggelén pezsgővel ünnepelték, hogy rengeteg ingatlanhoz juthatnak hozzá áron alul.
Zéró kilakoltatás! Pezsgős koccintás a kilakoltatási moratórium részleges lejártának napján
