A hajléktalanság alapvető okai – a szélsőséges társadalmi egyenlőtlenségek, a munkanélküliség, az alacsony bérek és nyugdíjak, a lakásfenntartási támogatás hiánya és a szociális bérlakások hiánya – ellen nagyon nehéz egyedül tenni valamit. Ehhez alapvető politikai változásokra van szükség, és A Város Mindenkié csoport éppen ezen dolgozik: összefogással, a hajléktalan és lakásszegénységben élő emberek érdekérvényesítésének erősítésével és átfogó szakmai javaslatokkal. Kemény küzdelmünk ellenére azonban jelenleg is ezrek élnek az utcán a legnagyobb hidegben is, és még többen túlzsúfolt tömegszállásokon vagy ismerősöknél meghúzódva. Fontos, hogy mindannyian megtegyünk minden tőlünk telhetőt, hogy segítséget nyújtsunk a hajléktalan és lakhatási nehézségekkel küzdő embereknek, hiszen gyakran egy kis odafigyelés is életeket menthet. Ezt az összeállítást hajléktalan emberek és szövetségeseik készítették el, hogy útmutatót adjunk azoknak az embereknek, akik szeretnének segíteni, de nem mindig tudják, hogy hogyan vagy nem biztosak abban, hogy mi a segítség legjobb formája.
MEGELŐZÉS
- Ha tudod, hogy egy ismerősödet, rokonodat a hajléktalanság veszélye fenyegeti (pl. kilakoltatás miatt), segíts neki, tájékoztasd a segítség lehetséges formáiról! További információ a kilakoltatásokról >>>
- Ha egy ismerősödet a kilakoltatás fenyegeti, hívd el A Város Mindenkié „Együtt a lakhatásunkért” csoportjába! További információaz Együtt a lakhatásunkért csoportról >>>
- Ha egy ismerősöd, rokonod családon belüli erőszak áldozata, segíts neki kilépni a helyzetből, és ne várd meg, amíg elmenekül otthonról, mert sokan emiatt válnak hajléktalanná! További információ: Nők a Nőkért az Erőszak Ellen
LAKÁSKIADÁS
- Ha teheted, add ki üresen álló lakásodat szegény vagy hajléktalan embereknek, akár a Utcáról Lakásba Egyesületen keresztül, akik segítenek a bérlő megtalálásában
További információ: utcarollakasba@gmail.com
- Ha kiadod a lakásod, mindig írj alá szerződést a bérlőkkel. Ha kérik, tedd lehetővé, hogy a bérlők hivatalosan is bejelentkezzenek a lakásba. Ez neked semmilyen hátránnyal nem jár, viszont a lakóknak sokat segíthet a bejelentett lakó- vagy tartózkodási hely!
További információ: http://utcajogasz.blog.hu/tags/lakcím
ELŐÍTÉLETEK
- Tájékozódj a hajléktalanság és a szegénység okairól – ne a sztereotípiák alapján ítélkezz!
További információ: Menhely alapítvány „Kérdések és válaszok” című kiadványa (lásd www.menhely.hu)
- Ha rossz tapasztalatod volt egy-egy hajléktalan emberrel kapcsolatban, ne gondold azt, hogy minden hajléktalan ember egyforma! Ne ítélj el mindannyiunkat egy-egy társunk tettei vagy szavai alapján!
- Ha fiatalokkal dolgozol, hívd meg A Város Mindenkié tagjait előadást tartani, beszélgetni. Csoportunk rendszeresen tart ún. rendhagyó osztályfőnöki órákat, ahol hajléktalan aktivistáink mesélnek az életükről és játékos formában mutatják be a hajléktalan emberek mindennapjai.
További információ: http://avarosmindenkie.blog.hu/tags/rendhagyó_osztályfőnöki_óra
- Figyelj rá, hogyan nevezed a hajléktalan embereket! Ne hívd őket csövesnek, koldusnak, büdösnek, alkoholistának, bűnözőnek, ne tegyél egyéb bántó megjegyzéseket. Szólj rá másokra is, akik nem tisztelik a hajléktalan emberek méltóságát!
- Ha a médiában dolgozol, figyelj arra, hogy hatalmas a sajtó felelőssége a hajléktalan emberekkel kapcsolatos előítéletek terjesztésében. Mielőtt riportot készítesz a hajléktalanságról, olvasd el A Város Mindenkié újságíróknak írt kisokosát.
További információ: http://avarosmindenkie.blog.hu/2012/06/09/a_hajlektalan_emberek_abrazolasa_a_mediaban_javaslatok_a_sajto_munkatarsainak
ÉRDEK- ÉS JOGVÉDELEM
- Állj ki a hajléktalan emberek mellett, ha azt tapasztalod, hogy sérelem (erőszak, elnyomás, megaláztatás) éri őket! Ha úgy látod, hogy a hatósági személy nem megfelelő módon beszél vagy bánik a hajléktalan emberrel, menj oda és hívd fel erre a figyelmét. Minden ilyen esetben bíztasd a sértettet, hogy tegyen panaszt a rendőrségen vagy a közterület-felügyeletnél.
További információ: http://avarosmindenkie.blog.hu/2011/11/28/jogod_van_kiallni_embertarsaidert
- Gyakorolj nyomást az önkormányzati és parlamenti képviselőkre, hogy emberséges és átfogó megoldásokat találjanak a hajléktalanságban/lakásszegénységben élő emberek problémáira!
További információ: http://avarosmindenkie.blog.hu/tags/megoldás
- Támogasd A Város Mindenkié csoport munkáját: iratkozz fel hírlevelünkre, adományozz nekünk pénzt, figyeld Facebook-oldalunkat, vegyél részt az AVM rendezvényein, tüntetésein vagy légy az önkéntesünk!
További információ: http://www.facebook.com/AVarosMindenkie és www.avarosmindenkie.blog.hu
- Értesítsd hajléktalan ismerőseidet A Város Mindenkié munkájáról és bíztasd őket, hogy csatlakozzanak hozzánk! Közösen sokkal sikeresebben tudjuk megvédeni érdekeinket és jogainkat.
További információ: http://avarosmindenkie.blog.hu/2009/01/01/elerhetosegek_52
- Értesítsd a hajléktalan embereket az Utcajogász programról is, amely ingyenes jogi tanácsadást biztosít hajléktalan és lakhatási nehézségekkel küzdő embereknek. Az önkéntes jogászok minden pénteken 15 és 17 óra között várják a panaszosokat a Blaha Lujza téren (nyáron a téren, télen az aluljáróban).
További információ: http://utcajogasz.blog.hu/
- Juttasd el minél több hajléktalan embernek az Utcajogász és A Város Mindenkié jogi kisokosait!
További információ: http://utcajogasz.blog.hu/tags/kisokos
- Keresd meg a környezetedben azokat, akik szintén tenni akarnak a hajléktalanság ellen és lépjetek fel közösen! Ha józsefvárosi vagy, csatlakozz a Közöd Civil Társasághoz!
További információ: https://www.facebook.com/KözödCivilTársaság
MUNKAVÁLLALÁS/JÖVEDELEM
- Adj munkát hajléktalan embereknek!
- Ha akad háztartási, házkörüli vagy alkalmi munka, amit nem tudsz vagy nem szeretnél magad elvégezni, kérdezd meg hajléktalan ismerőseidet, elvállalnák-e?
- Csatlakozz az Utcáról Lakásba Adj munkát! programjához alkalmazz hajléktalan munkavállalókat!
- Értesítsd hajléktalan ismerőseidet, ha tudsz valamilyen munkalehetőségről!
- Ne bocsáss el senkit csak azért, mert nincs állandó bejelentett lakcíme!
- Ha a munkatársad hajléktalan, állj ki a jogaiért és ne engedd, hogy atrocitás érje azért mert hajléktalan, vagy visszaéljenek kiszolgáltatott helyzetével
- Vásárold és olvasd a Fedél Nélkül című lapot, mert ez nagyon sok hajléktalan embernek biztosít jövedelmet és gyakran nagyon érdekes írások és szép versek vannak benne)!
További információ: www.fedelnelkul.hu
- Ne törd össze a visszaváltható üvegeket – helyezd el úgy a hulladékgyűjtő szigeteknél vagy a szemetes mellett, hogy össze tudják szedni azok, akiknek ez az egyetlen bevételi forrásuk
KÖZVETLEN SEGÍTSÉG
- Ha pénzt kér tőled valaki, a te döntésed, hogy adsz-e neki vagy sem. Mindig törekedj arra, hogy kedvesen és udvariasan válaszolj, attól függetlenül, hogy mi a válaszod.
- Támogasd a hajléktalan embereket ennivalóval és ruhával (különösen hasznos a meleg ruha, cipő, alsónemű, takaró, hálózsák és sátor).
- Ne dobj ki semmit, ami ehető és használható, hanem ajánld fel egy rászorulónak az utcán!
- Ne a kukába, hanem a kuka mellé tedd azokat az ehető, használható dolgokat, amelyekre már nincs szükséged!
- Ne adományozz használhatatlanná vált dolgokat se segélyszervezeteknek, se a hajléktalan embereknek közvetlenül! A lyukas cipőket, törött szemüvegeket, penészes pokrócokat és poloskás matracokat a hajléktalan emberek sem tudják használni.
- Vásárolj a hajléktalan embernek BKV vagy vonatjegyet, ha látod, hogy nincs rá pénze és bajban van! Nagyon hasznos segítség, ha egy hajléktalan embernek minden hónapban veszel BKV-bérletet.
- Ha van olyan könyved, amire már nincs szükséged, ajánld fel hajléktalan embereknek!
- Segíts a hajléktalan embereknek a holmijuk tárolásában, illetve szállításában!
- A feleslegessé vált, de üzemképes telefonodat ajándékozd egy hajléktalan embernek, hogy tudjon kapcsolatot tartani a szociális munkásokkal, az ellátó szervezetekkel, a diszpécserszolgálattal, ismerőseivel és adott esetben az alkalmi munkát adó polgárokkal.
- Időközönként töltsd fel egy hajléktalan ember telefonját a szolgáltató legkisebb tarifájával – ezzel abban segítesz neki, hogy nem veszíti el az élő telefonszámot, amely segítségével kapcsolatot tud tartani a világgal.
- Sok hajléktalan ember tart állatot. Segíts úgy, hogy az állatnak veszel ennivalót, nyakörvet, pórázt. Segíts abban is, hogy gazdája el tudja vinni az állatot az állatorvoshoz, segíts a kutya beoltásában!
- Csatlakozz a közvetlen segítséget végző csoportokhoz, akik aktívak a környezetedben! Budapesten örömmel ajánljuk figyelmedbe a Heti Betevő, a Food Not Bombs Budapest vagy a Budapest Bike Maffia csoportok és az Utcáról Lakásba Egyesületet!
További információ: https://www.facebook.com/hetibetevo/, https://www.facebook.com/foodnotbombsbudapest/, www.bbm.hu/, https://www.facebook.com/utcarollakasba/
KAPCSOLATTARTÁS
- Ismerkedj meg a környezetedben élő hajléktalan emberekkel, beszélgess velük, kérdez meg, hogy minden rendben van-e, szükségük van-e valamire!
- Ha valakiről nem gondolod, hogy hajléktalan, de feltűnt, hogy hosszú időn keresztül ugyanott ül, próbálj vele kapcsolatba lépni: kérdezd meg, nincs-e valami baj vagy tudsz-e segíteni valamiben!
- Hívj meg karácsonykor egy hajléktalan embert az otthonodba!
- Gondolkozz azon, mit tudsz leginkább nyújtani a hajléktalan embereknek: orvos vagy, tanár, esetleg fodrász? Ajánld fel a tudásod, szolgáltatásod!
- A környezetedben megismert hajléktalan embert évente egy-két alkalommal (pl. húsvét, karácsony, szülinap) ajándékozd meg valamivel. A jelképes ajándék is nagyon sokat jelent!
ÉLETMENTÉS
- Ha egy ismerősöd az utcára kerül, add meg neki a regionális Diszpécserszolgálat elérhetőségét (lásd alább), vagy hívd fel helyette és érdeklődj, hogy miben tudnak neki segíteni!
- Ha elhanyagolt, rossz állapotban lévő hajléktalan embert látsz, ne gondold rögtön, hogy részeg! Próbáld meg kideríteni, hogy nincs-e egészségügyi problémája, nem szorul-e segítségre.
- Ha sürgős egészségügyi problémával küzdő hajléktalan embert látsz, hívd ki a mentőket. Lehetőleg várd meg őket és győződj meg róla, hogy ellátják, illetve kórházba szállítják az illetőt.
- Ha krízishelyzetben látsz hajléktalan embert, hívd a regionális diszpécserszolgálatot (lásd alább)!
- Télen egy forró tea is nagyon sokat segít a hideg átvészelésében!
REGIONÁLIS DISZPÉCSERSZOLGÁLATOK
Ha egy hajléktalan ember segítségre szorul, hívd az éjjel-nappal elérhető regionális Diszpécserszolgálatot!
Budapest, Pest megye: 1/338-41-86
Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém megye: 34/511-028
Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala megye: 92/323-000
Baranya, Somogy, Tolna megye: 72/233-169
Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 42/504-618
Bács-Kiskun, Csongrád, Békés megye: 76/485-582
Mikor hívd a diszpécsert?
- ha életveszély, vagy annak gyanúja áll fenn (nedves ruházat, földön fekszik takaró és alatta lévő karton nélkül, kihűlés, fagyás, kiszáradás)
- ha az utcán lévő hajléktalan ember segítséget kér; de nem tudod, milyen típusú segítségre lenne szüksége
- információra, segítségre van szükséged, mert te, családtagod, barátod, rokonod, ismerősöd hajléktalanná vált, vagy ennek veszélye fenyegeti
- ha a környezetedben élő fedél nélkül élő ember a szokásaitól eltérően viselkedik (nem kelt fel mikor szokott, egész nap fekszik)
Ha telefonálsz, erre figyelj:
- Helyszín? (pontos cím, ennek hiányában a helyszín megközelíthetősége)
- Mit tapasztalsz? (földön fekszik, nem a megszokott módon viselkedik, erős fájdalomra panaszkodik stb.)
- A bejelentett személy neme, kb. kora, amennyiben tudomásod van róla, esetleg neve.
- Ha megszólítod a hajléktalan embert, kérdezd meg, milyen segítségre van szüksége!
- Amennyiben a helyszínen tudsz maradni, vagy vállalod, hogy a helyszín felkutatásában további információkat adsz a Diszpécser Szolgálat munkatársainak, add meg a neved és telefonszámod
- Várd meg a diszpécser esetleges kérdéseit (az információk pontosítása érdekében fontos), és csak ezután tedd le a telefont!
HASZNOS LINKEK
A Város Mindenkié (hajléktalan és lakásszegénységben élő emberek érdekvédelmi csoportja)
http://avarosmindenkie.blog.hu
http://www.facebook.com/AVarosMindenkie
Utcajogász (ingyenes jogi tanácsadás hajléktalan emberek részére):
Kulcs-tartó Program (jogi és szociális tanácsadás az eladósodás miatt lakásvesztés veszélyébe került emberek számára)
http://kulcstartoprogram.blog.hu
Utcáról Lakásba Egyesület (elsőként lakhatást programok)
https://www.facebook.com/utcarollakasba/
Nyugodt Szív a Lakhatásért (pénzügyi támogatás és mentorálás hajléktalan embereknek)
https://www.facebook.com/Nyugodt-Szív-A-Lakhatásért
Diszpécserportál (információk a hajléktalan-ellátásról)