Mint arról korábban hírt adtunk, A Város Mindenkié 2015. június 24-én pert nyert Belváros-Lipótváros Önkormányzata ellen, amely többszöri kérésünkre sem adta ki a lakásgazdálkodásról szóló közérdekű adatait. Az adatok végül 4 és fél hónappal később, 2015. november 3-án érkeztek meg A Város Mindenkiéhez.
Az adatigénylés apropóját a Bástya utcai ketrec építése adta, amikor két évek óta ott élő hajléktalan férfi otthonát rácsozta körül az önkormányzat azzal a céllal, hogy távol tartsa őt a fedett kiugrótól. Akkor tüntetést is szerveztünk a milliós rács építése ellen és később a kerületi polgármesterrel is találkoztunk Zátrok László lakhatása ügyében.
A közérdekű adatigénylési perben a következő adatok kiadására kötelezte a bíróság az önkormányzatot (a kérdések után a kerület válaszai):
- Hány darab önkormányzati bérlakás van az V. kerületben?
1.217 db bérlakás van a kerületben
- Ezek közül hányat adtak ki szociális alapú bérleti díjjal 2015 januárjában?
Ezek közül szociális alapú bérleti díjjal 2015 januárjában egy lakást sem adott ki az Önkormányzat.
- 2015. januárban hány önkormányzati lakás volt üres a kerületben?
2015 januárjában 147 db üres önkormányzati lakás volt a kerületben
- 2014-ben hány lakást adtak ki pályázat keretében?
2014 évben nem volt lakáspályázat, ezért egy lakást sem adott ki az Önkormányzat pályázat útján.
- Létezik várólista az önkormányzati lakásokra való pályázáshoz?
Várólista csak szociális bérlakások esetében van, lakáspályázat esetén nincs.
- Ha létezik, hány név szerepelt ezen 2015 januárjában?
Nincs lakáspályázati várólista.
- Az önkormányzat hány önkormányzati bérlakást adott el 2009 és 2014 között?
226 db önkormányzati lakást adott el az Önkormányzat 2009 és 2014 között.
- Van nappali melegedő és családok átmeneti otthona a kerületben? Ha igen, ezek összesen hány férőhelyet biztosítanak? Mely szervezetekkel kötött szerződést a kerület ezen feladatok ellátására?
Nincs a kerületben Családok Átmeneti Otthona, mivel a jogszabály nem írja elő a kerületünk lakosságszámához. Önként vállalt feladat keretében a Sorsunk és Jövőnk Szeretetszolgálattal kötött önkormányzatunk ellátást szerződést 1 családra (5-6 fő).
Noha fontos eredménynek tartjuk, hogy végre megkaptuk a közös vagyonunkra vonatkozó adatokat, felháborítónak tartjuk, hogy ezekhez az adatokhoz peres eljárás útján tudunk csak hozzájutni, ami nemcsak idő és energia pazarlás, de a közpénzpocsékolás is, nem beszélve a bíróságok leterheltségéről. Mindezt a pazarlást az önkormányzat egy válasz emaillel megelőzhette volna, ha első megkeresésünkre megfelelően válaszol, és kiadja a közpénzek falhasználásáról szóló nála lévő adatokat, valamint elirányít azokhoz a szervekhez, amelyek a többi adatot kezelik és így lehetőségük van azokat is kikérni.